Fokusområder for Scenarie 1 er regler for informationsfiltrering samt konfigurationer for automatiseret flow fra test til tilpasset kursusforløb. Fokusområder for det Scenarie 2 er skallering af modellen for Adaptivt AMU på alle uddannelsesinstitutioner, hvor tilpassede forløb kan afvikles efter gennemførelse af Før-test - uafhængig af udbudsform eller læringsplatform.
Kursisten gennemfører både testen og kurset på læringsplatformen for Adaptive AMU.
Brugeren kan se sine resultater fra testen og få oversigt over relevante undervisningsemner, men ikke adgang til undervisningsmaterialet indtil den pågældende er tilmeldt som kursist på forløbet.
Dette scenarie kan f.eks. anvendes i situationer, hvor en virksomhed tilbydes testen som mulighed for at vurdere sine medarbejdere kompetencer og vurdere behovet for kompetenceløft.
Denne scenarie kan evt. anvendes som et marketingsværktøj.
Dette scenarie kan anvendes med det formål at kunne skalere konceptet Adaptive AMU, således at Før-test gennemføres f.eks. et central sted, hvor det tilpassede forløb efterfølgende kan afvikles på en skole efter egen valg.
Testdeltageren får en oversigt over rigtige og de forkerte besvarelser, samt feedback om sammenhængen mellem læringsmål og testmål. Oversigten indeholder de læringsemner der er relevante i et tilpasset forløb.
Deltageren har mulighed for at downloade denne oversigt og fremlægge den som dokumentation over for sin arbejdsgiver og over for et uddannelsessted.
Potentialet af dette scenarie udforskes af VIArt i fase 4 af projekt: Skalering og automatisering af Adaptive AMU.
Dette materiale er udarbejdet af Anelia Sørensen, VIArt ApS
for Efteruddannelsesudvalget for Handel, Administration, Kommunikation og Ledelse
© Undervisningsministeriet.
Materialet kan frit kopieres og distribueres med angivelse af kilde.
Materialet Adaptive AMU består af 4 dele:
Kontakt os hvis du er interesseret i sidste 2 emner i projektet.
VIArt - Vision of Interactive Art ApS
Løgstørgade 7, 2.tv,
2100 København Ø